هواساز چیست؟

هواساز یکی از دستگاه های تهویه مطبوع می باشد، این دستگاه امکان فیلتراسیون، تنظیم رطوبت و تنظیم دما را دارد. این دستگاه در انواع مختلف هواساز آپارتمانی و هواساز صنعتی تولید می شود به همین جهت می توان در ساختمان های مسکونی و کارگاه های صنعتی و فضاهای بزرگ عمومی از هواساز استفاده کرد.

هواساز صنعتی و دیگر انواع آن به تنهایی تولید کننده هوای سرد و گرم نیست بلکه توزیع کننده هوا می باشد و از چیلر برای هوای سرد استفاده می کند به این صورت که آب در کویل (لوله های مسی) جریان پیدا میکند و با عبور هوا از بین این کویل آب سرد خنک شده و توسط هواساز توزیع می شود و همچنین از بویلر برای تامین هوای گرم مشابه عملکرد چیلر استفاده می شود.

در برخی مکان های عمومی مانند بیمارستان ها، سینما ها، رستوران ها، هتل ها، مساجد و ادارات و… استفاده از هواساز بهترین انتخاب برای تهویه مطبوع در کل دنیا می باشد. برای ایجاد گرمای مطبوع و یکنواخت در فصول سرد سال، سیستم گرمایشی هواساز با استفاده از کوئل گرمایی از آب گرم و یا بخار آب  تغذیه می کند.

اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه هواساز:

این دستگاه به خاطر وجود فیلتر های مناسب باعث جلوگیری از ورود هوای آلوده، گرد و خاک می شود، امروزه بیشتر افراد دچار آلرژی های فصلی می شوند و استفاده از سیستم های تهویه نامناسب باعث تشدید این حساسیت می شود. فیلتراسیون ها نسبت به نیاز و مکانهای مختلف، متفاوت و متنوع می باشند.

انواع هواسازها

  • هایژنیک
  •  آپارتمانی
  • خانگی
  •  صنعتی
  • کوچک

 هایژنیک

این نوع از هواساز به منظور ایجاد هوای تمیز در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت گرمایش و سرمایش را باهم دارد.هواساز هایژنیک ابتدا هوای تازه را از طریق عبور از فیلتر های سیمی و کیسه از طریق عبور از فیلتر hepa و در هواساز سوپر هایژنیک از طریق عبور از فیلترUlpa وارد محیط استریل می شود در نتیجه فرآیند فیلترهوا در سطح بسیار بالایی ادامه می یابد و بدنه دستگاه برای جلوگیری از تجمع آلودگی و باکتری از استنلس استیل تولید می‌شود.

آپارتمانی

هواساز آپارتمانی اگر به‌درستی تولید شود و شرایط لازم برای نصب را داشته باشد مناسب است؛ زیرا در برخی موارد هواسازهای آپارتمانی با ایرواشر تلفیق می‌شوند که باعث تجمع آلودگی و باکتری در آپارتمان نیز می‌شود.

خانگی

دستگاه هواساز خانگی سرمایش و گرمایش را تأمین می‌کنند. هواساز و دستگاه تصفیه هوا بسیار متفاوت هستند زیرا دستگاه‌های تصفیه هوا صرفاً هوا را تصفیه می‌کند و هیچ عملیات سرمایش و گرمایشی بر روی هوا ندارند.

 صنعتی

این نوع از هواساز ها عموما ساختار بزرگ تر و پیچیده تری نسبت به هواساز های خانگی و آپارتمانی دارند.از جمله مناطقی که هواساز صنعتی در آن ها کاربرد دارد عبارتند از: صنایع مختلف، مجتمع های تجاری و اداری و سالن های همایش و آمفی تئاتر.

هواساز کوچک

حداقل امکاناتی یک هواساز باید دارا باشد عبارتند از: فن، کویل و فیلتر. انتخاب ابعاد این دستگاه ها به عهده مشتری بوده و لازم به ذکر است که این نوع از هواساز در صنعت کاربرد نداشته زیرا نمی توان تناسب کارلازم بین اجزای تشکیل دهنده را برقرار کرد.

tahamco.com
tahamco.com
tahamco.com
tahamco.com

فیلتر

در دستگاه‌های هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می‌شود که عملکرد آن‌ها به صورت زیر است:

برای تصفیهٔ ذرات درشت تر از فیلترهای فلزی که قابلیت شستشو دارند استفاده می‌شود. در مراحل بعدی از فیلترهای هپا و اولپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا ۳/. میکرون و ۱۲/۰ میکرون هستند استفاده می‌شود.

معمولاً به منظور تمیز نگه داشتن تمام اجزای پایین دست، فیلترها به عنوان اولین مرحله در هواساز نصب می‌گردند. با توجه به درجه تصفیه مورد نیاز، فیلترها در دو یا چند ردیف پشت سر هم قرار می‌گیرند به طوری که فیلتر درشت صفحه‌ای جلوی فیلتر ریز کیسه‌ای قرار گیرد. از آنجایی که نگه‌داری و تعویض فیلتر صفحه‌ای ارزان‌تر است، از فیلترهای گرانترِ کیسه‌ای محافظت می‌کند.

فهرست